Czy czytanie książek boli? Trochę o współczesnym świecie

by - sobota, listopada 08, 2014

Witajcie. Dziś post zgoła odmienny niż zwykle, ponieważ nie będzie w nim nic o kosmetykach, makijażach czy ogólnie o urodzie. Będzie za to o czytaniu książek. I o rozwoju cywilizacji...

Będzie dużo tekstu, ale mam nadzieję, że przeczytanie do końca i podzieliście się ze mną swoim zdaniem. :)


Dlaczego o tym piszę? Otóż pisząc pracę magisterską i robiąc badania w jednej ze szkół podstawowych trochę wzięło mnie na refleksję. Poprawiając pracę po raz n-ty, poszukując kolejnych książek na ten temat dowiedziałam się wielu, czasem bardzo ciekawych informacji. Czasem jednak byłam wręcz przerażona. Dlaczego? Ponieważ młode pokolenia czytają coraz mniej książek a spędzają zbyt wiele czasu przed komputerem, w cyberprzestrzeni. To naprawdę niepokojące. Czy wiecie dlaczego?


Mówi się coraz bardziej o tym jakie to dzisiejsze dzieci są rozkojarzone, nadpobudliwe, mają problemy które możemy porównywać do tych które mają dorośli a co było nie do pomyślenia jeszcze sto lat temu. I to nie tylko wina wychowania dzieci przez rodziców. To tak naprawdę wina całego świata. Być może teraz padnie kilka kontrowersyjnych uwag, ale może zmuszą tym do myślenia.

Czy zdajecie sobie sprawę, że coraz szybszy rozwój technologii obecnych w naszym życiu zagraża dzieciom? Że to co dorosłym wydaje się wręcz już normalne przytłacza dzieci? Są niczym słowiki zamknięte w klatce - dzieci zaatakowane współczesną rozwijającą się technologią od dnia narodzin. Rodzina w której się wychowują już nie przypomina tej w której dorastały dzieci jeszcze sto lat temu.


Oczywiście, zmiany są dobre. Nowe technologie również są dobre. Nie wyobrażam sobie już życia bez komputera, komórki czy innych sprzętów. Rozwój technologiczny nie raz uratował komuś życie i bardzo dobrze, że świat się wciąż rozwija. Tylko, że zapominamy o tym, że aby dzieci prawidłowo się rozwijały potrzebują ciepła domowego ogniska, przytulania, rozmów i miłości. Ale również czytania.

My ludzie jesteśmy jedynym gatunkiem na Ziemi, który przez kilka pierwszych lat życia (a nie tygodni czy kilku miesięcy tylko) potrzebuje pomocy innych aby funkcjonować. Małe dzieci same nie zrobią sobie jedzenia, same się nie przebiorą. Nawet jeśli nie mamy własnych dzieci to przecież zawsze gdzieś w rodzinie ktoś takie maluchy wychowuje. Dzieci są nieporadne i tak naprawdę mija długi czas kiedy stają się samodzielne. Ale tak było od zarania dziejów: dorośli wychowywali swoich potomków. Obdarzali tych małych ludzi opieką, miłością, poczuciem bezpieczeństwa.


Czy zdajecie sobie sprawę, że obecnie dzieci nie czują się już tak bezpiecznie? Są zestresowane - w domu, w szkole, w sieci. Otacza je zbyt wiele przemocy, okrucieństwa, informacji. Internet jest dla nich źródłem różnych informacji, nie zawsze bezpiecznych.
Jeszcze dwadzieścia lat temu Internet był mało komu znany. Ludzie myśleli, że to nie przejdzie - kolejny beznadziejny "wynalazek". Dwadzieścia lat temu! To przecież wcale nie jest dużo.
Sama mam tylko (albo aż) dwadzieścia cztery lata. To co otacza obecnie dzieci dla mnie było nie do pomyślenia gdy miałam 3, 4 czy więcej lat. Były telewizory - wciąż pamiętam ten czarno-biały; były gry - wciąż na strychu mamy konsolę pegasusa, którą podłączało się pod telewizor a grafika była tak rozpikselowana, że teraz wydaje się nam, że to niemożliwe iż mogliśmy w coś takiego grać; były telefony - jednak kiedyś mało kto je miał, dopiero z biegiem czasu coraz więcej osób mogło pozwolić sobie na jego kupno. Były inne sprzęty na prąd, ale czy ktoś mógł sobie wyobrazić, że niemal w każdym domu będzie zmywarka (my jeszcze nie mamy ;)), kuchenka mikrofalowa czy że ludzie będą używali telefonów na dotyk?


A teraz to wszystko otacza te małe dzieci. A rodzice często o tym zapominają. Zapominają, że dzieci rodzą się z mózgami paleolitycznymi i są zmuszane do życia w ciągłej ewolucji. Tak naprawdę dzieci potrzebują takich samych warunków rozwoju, jakie mieli ich rówieśnicy np. tysiąc lat temu: uczenia się od dorosłych mowy, życiowych umiejętności, mając swobodę i dużo ruchu. A obecnie? Dzieci są osamotnione już od niemowlęctwa: osobne łóżeczka, żłobki, zmuszane są do bezruchu w szkole podczas lekcji, uczenia się bezsensownych przedmiotów (czy naprawdę jest nam to wszystko potrzebne? po co? aby napełniać nasz mózg papką edukacyjną a nie prawdziwą wiedzą potrzebną nam do przeżycia we współczesnym świecie), są oddawane na pastwę mediów, które "karmią" te dzieci przerażającymi wiadomościami. Oczywiście, dzieci po pewnym czasie się dostosowują, ale nie bez pewnych kosztów: ich zdrowie emocjonalne jest zagrożone.

Telewizja, Internet okradają dzieci z czasu, który powinny przeznaczyć na naukę i zabawę, która powinna je rozwijać - ich emocje, motorykę, mózg. Coraz mniej dzieci potrafi samemu zorganizować sobie, wymyślić zabawę która nie będzie opierała się na grze komputerowej czy jakimkolwiek innym gadżecie. Coraz mniej dzieci samemu maluje (chyba że są do tego zmuszane) woląc pokolorować coś gotowego (oczywiście to też jest dobre, ale ma też swoje minusy, gdy dziecko maluje tylko w taki sposób, przepraszam - koloruje). Ich wyobraźnia nie otrzymuje prawidłowych bodźców.


Nic tak nie kształtuje naszej wyobraźni jak czytanie. Jak napisał/powiedział (wciąż do tego nie dotarłam) Michał Boni "czytanie książek uczy rozumienia tekstu, rozumienia rzeczywistości, uruchamia wyobraźnię". Nic, ale to nic tak nie rozwija naszego myślenia, naszej wyobraźni jak czytanie. 
Bo czy oglądając film w telewizji myślicie o tym jak wygląda bohater, jak jest ubrany, co robi? Nie - bo wasze oczy to widzą. A czytając książkę? Każdy z nas inaczej wyobrazi sobie czerwoną koszulę czy blond włosy. Dla każdego inaczej będzie wyglądał szybki chód po chodniku czy strzelanie z łuku. Będzie podobny element, ale nasze mózgi są tak wyjątkowe, że nikt nie wyobrazi sobie tej samej rzeczy identycznie.


Dzięki czytaniu książek rozwijamy naszą mowę, poszerzamy nasz słownik słów, pojęć, nasza wyobraźnia pracuje a my rozwijamy się prawidłowo. 
Książka jest dobrodziejstwem. Oczywiście nie wszystkie książki są dobre, niektóre nie wnoszą niczego w nasz rozwój.
Dlatego też tak ważne jest czytanie książek dzieciom: bajek, baśni, później książek przygodowych i innych odpowiednich do ich wieku.


Chyba każdy słyszał o kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Ale czy każdy rodzin czyta dziecku przez 20 minut dziennie - codziennie? Z własnego doświadczenia wiem, że nie. I nie chodzi mi do końca o moje dzieciństwo ale o to co słyszę od dzieci pracując z nimi.


Mnie i mojemu rodzeństwu rodzice czytali: nie codziennie ponieważ budowa domu i praca uniemożliwiały im to, ale gdy tylko znaleźli parę chwil to zawsze czytali nam jakąś bajkę. Przyznaję się do tego, że jako dziecko nie lubiłam sama czytać, choć baśnie o Kopciuszku i innych księżniczkach uwielbiałam, a zwłaszcza te książki, gdzie były dodatkowo piękne obrazki. Dopiero wraz z pójściem do gimnazjum i napotykając na swojej drodze przesympatyczną bibliotekarkę, która umiała dojść do młodego człowieka, zaczęłam czytać nie tylko lektury i baśnie. Niemal co tydzień wybierałam się do biblioteki po nową książkę, którą mogłaby polecić mi pani z biblioteki. I tak czytam do dziś. Staram się codziennie chociaż po kilka stron. Nie zaczytuję się w poważne książki, wciąż uwielbiam czytać baśnie, romansidła, coś związanego z magią. Kręci mnie to i nie wstydzę się tego. Może za kilka lat zacznę poszukiwać też poważniejszą literaturę, ale najważniejsze jest że czytam.
Dzięki temu jestem zdecydowanie lepsza w ortografii niż jeszcze kilka lat temu. Wciąż zdarzają mi się błędy ale już w słowach, których albo rzadko używam albo pierwszy raz o nich słyszę.


Czytanie pomaga dzieciom i jest naprawdę ważne w ich rozwoju. Właśnie dlatego tak dużo czyta się maluchom w przedszkolach czy zerówkach (a przynajmniej mam taką nadzieję, że tak jest). Nie chodzi o to żeby czytać im od razu jakieś wielkie poematy, bo i tak tego nie rozumieją, ale zaczynając od bajek i baśni. Można też samemu wymyślać, mnie się to czasem zdarza. ;) Niech dzieci poznają zaczarowane krainy, niech ich wyobraźnia pracuje, niech dzięki książkowym bohaterom dowiadują się czym jest ciężką praca, przyjaźń, miłość, odwaga.
Wybór jest ogromny, można szukać pomocy w doborze lektury w Internecie, w bibliotekach. Obok tradycyjnych bajek istnieją również bajki terapeutyczne i nie są one przeznaczone tylko dla nieuleczalnie chorych dzieci.


Czy czytanie boli? Czy spędzenie pół godziny przy książce jest takie trudne? Czy ludzi naprawdę dziwi to, że na świecie jest coraz więcej analfabetów (również w krajach wysokorozwiniętych) i dysortografików? Oczywiście, czasami na dysortografię wpływają inne czynniki, ale kiedy słyszę, że trzech na dziesięciu moich znajomych na problemy z ortografią, kiedy to widzę, to naprawdę przeraża. Gdyby każdy z nas czytał codziennie choćby tylko przez 15 minut jakąś książkę (niech to będzie e-book czy pdf) to naprawdę zauważyłby po pewnym czasie, że ortografia sprawia mu mniej problemów (nie chodzi mi o dysortografików z zaburzeniami czytania czy pisania etc. ale o normalne osoby bez takich problemów którym się po prostu nie chce). Oczywiście i w książce znajdą się błędy, ale słownik ortograficzny nie gryzie. ;)

Czytajmy dzieciom! Nie pozwólmy aby współczesny świat sprawił, że nie będą mogły się dostosować i będą apatyczne, depresyjne.
My również czytajmy - dzieci naśladują dorosłych. Jeśli zobaczą czytającego rodzica samo zechce spróbować, będzie domagało się lektury. A nie istnieje nic lepszego jak czytanie.

Czytanie książek - uwielbiam te tradycyjne, z papieru - jest lekarstwem na wiele naszych codziennych trosk. Pomaga nam się uspokoić, wyciszyć, czasem spojrzeć na nasze życie z innej perspektywy.

Czytajmy, bo to naprawdę nie boli.


__________________________
W kilku wątkach wsparłam się wiedzą znalezioną w książce "Wychowanie przez czytanie" napisanej przez Irenę Koźmińską oraz Elżbietę Olszewską.


You May Also Like

2 komentarze

Labels

#łódźbloguje #MeetNaturals #wzórdonaśladowania 3D nail art a little mermaid AA AB Lines Adidas adventure nail art akcesoria i przybory do manicure akcesoria kosmetyczne akcja akcja Piękna jesienią akcja regeneracja aktualizacja włosów aliexpress AllePaznokcie aloes aloes w żelu Alterra animal nail art anime nail art Anna Field AnnCo. antyperspirant AP-01 arabesque nail art Argan Oil Ariel aromaterapia artist make up Artiste artistic lips arts artystyczny makijaż asian nail art Astor astygmatyzm Atopowe Zapalenie Skóry Audrey Hepburn nail art autumn manicure AVA Laboratorium Avon azjatycki makijaż azjatyckie kino AZS aztec manicure B. 07 beauty of simplicity B. loves plates B.01 geometry is perfect B.02 Flower power B.03 mind blown B.08 feather fever B.09 Spooky Halloween Babydream BajSzer balsamy do włosów Banggood baroque nails Barwa Batiste baza pod podkład baza silikonowa bazy peel off BC-03 beach nail art Beauty BigBang Beauty Blender BeautyLine BeBeauty bee nail art Bell bestie twin nails BHcosmetics Biała Perła białe lakiery bibułki matujące Biedronka Bielenda bio kremy Bioelixire Bioélixire Biosilk Biotaniqe Biovax birds nail art biżuteria black and white black manicure blending brushes blendy fotograficzne Bling bling manicure blog bloger blogerki Blogowy Szał MaM blond BLUESKY blur effect manicure błyszczyk do ust Bodetko Lash boho manicure Bombay Bazaar Born Pretty Nail Polish Born Pretty Stamping Nail Polish Born Pretty Store Bourjois bows nail art box niespodzianka BP-124 BP-131 BP-17 BP-18 BP-33 BP-42 BP-54 BP-55 BP-58 BP-60 BP-72 BP-75 BP-77 BP-79 BP-L 008 BP-L003 BP-L004 BP-L006 BP-L009 BP-L010 BP-L015 BP-L019 BP-L020 BP-L047 BP-L052 BP-L053 BP-L054 BP-L076 BP-L078 BP-L089 BPL-021 BPL-024 BPL-026 BPL-027 BPL-031 BPX-L008 BPX-L011 BPX-L014 BPX-L018 bransoletka british nails brokat broken glass manicure bronzery bunny nail art Butterfly butterfly nail art buyincoins.com C-Thru Calypso Cała Polska Czyta Dzieciom Cameleo candy effect Canni Captain Tsubasa Carla Cosmetics carnivale carnivale nail art Cashmere cat nail art cat's eye manicure Catrice Celebrities Nail Bar celebruj chwile celebrytki chain nail art charakteryzacja Charm Limit chciejlista checkered manicure chemistry nail art Cherry Beauty chevron manicure CHI chinese nail art chinese spring festival christmas manicure ChupaChups chusty i szale Cianni ciasteczka ciemne usta cienie do brwi cienie do powiek cienie mataliczne cienie matowe cienie perłowe cienie satynowe circles nails Claire's Claresa classic manicure Cleanic Clear Jelly Stamper CNDirect Collistar Color Button Color Club Color Fest Color Tattoo Colour Alike cookie monster manicure cooperation cosmic nail art Couleur Caramel CR crazy dots nail art crazy manicure Crelando Cureplex cywilizacja czarna maska czarne lakiery Czarodziejka z Księżyca czas wolny czytanie ćwieki dary losu Dax DDD DeBa DECODERM deer nail art Delia Delia Cosmetics delikatny makijaż demakijaż Deni Carte Denivit denko Diadem Cosmetics Diamond Cosmetics digital art disney manicure Disney's princess Disney's queen DIY DKMS dłonie długie włosy dochodowy biznes dodatki domowe sposoby pielęgnacji doradztwo prawne dots manicure double stamping Dove dreamcatcher DressLink dripping nails Drogeria Cytrynowa Drogeria Natura drogerie Drogerie Natura dry brush nail art dyfuzor lampy błyskowej dzieci easter manicure easy manicure EdBeauty Editt cosmetics edycje limitowane efekt holograficzny efekt kameleona efekt kociego oka efekt shiny flakes efekt syrenki efekt szkła Efektima El Corazon elementarz pielęgnacji Elite Elite99 Elsa Elseve Elza Emolium emulsja do demakijażu engineering nail art Essence Essie Eubiona Euro Fashion Eveline Even & Odd event Evree Evrēe Exclusive Cosmetics eye make up eyeliner eyeliner w płynie eyelinery w pisaku Facelle fairytale fairytale nail art Fantasy Fire Farmona feathers manicure featured Femina Fiber Lash Extender filtry do twarzy fire nail art fish scales nails fishtail flamingos nail art flejki floral foil manicure floral nail art Flormar FlosLek flowers manicure Focallure foil manicure folia celofanowa folia transferowa folklor manicure For Beauty Formula X fotografia fotohistoria fotorelacja freehand french manicure Frozen Fructis fruits nail art fryzjer fryzury Full Colour FYB gadżety gadżety do manicure galactic nails galaxy lips galaxy nails Garnier Garnier Fructis gazetki promocyjne gąbeczka do makijażu gąbeczki do demakijażu gąbeczki do manicure geisha make up gel eyeliner geometry nail art giesha make up glam manicure glass manicure Gliss Kur GlissKur glitter Golden Rose gorset GOSH Copenhagen gradient gradient stamping graficzny makijaż grafiki green nails Greenhouse grid nails grzywka H&M H&M nail polish hair maniacs Hairvity half moon halloween halloween nails Harunouta Harunouta 04 Harunouta L002 Harunouta L003 Harunouta L004 Harunouta L029 Harunouta L045 hasła z bloggera haul haul zakupowy Hawaii flowers HEAN hearts nail art Hebe hehe004 hehe005 hehe006 hehe018 hehe022 hehe024 hehe039 hehe041 hehe045 heksy Helen10 henna henna do brwi i rzęs henna Khadi Hesh hexagon nail art higiena Himalaya historia włosów hit HK-06 HNC Nail Polish hobby Holika Holika Hollywood holo manicure hologramy honey nail art hybrydowe toppery hybrydy icon manicure Iconic 1 IKOR INDIGO Inglot Ingrid Cosmetics inspiracja inspiracja naturą inspiracje inspiration Isana Iwostin Jantar japan nail art jasne podkłady jeans nail art jedwab do włosów jesień Joanna Joanna Naturia Joko JQ-L07 kabuki kabuki mask KADS Kaleidoscope kaleidoscope nail art Kallos Kallos Latte kampania Kampania Atopowi Bohaterowie kamuflaż karnawał karuzela ćwieków kawior Wibo keratyna w spreju Keystone kępki rzęs kierowca kijek do selfie KiK KIKO klej do ozdób kleszcze i pęsety klipsy do brokatu Klub Atelier Natury knitted nails knuckle rings kobieta Kobo Kolastyna kolczyki kolekcje lakierów kolorowe szaleństwo kolorowy eyeliner kolorowy makijaż kolorówka koncert konferencja dla blogerów konkurs konkurs kreatywny konkurs makijażowy konkurs paznokciowy konkursy Kooh-i-noor korean makeup koreański makijaż korektor korektor pod oczy korektory do brwi kosmetyczka kosmetyczna bitwa kosmetyczny bubel kosmetyk wyszczuplający kosmetyki kosmetyki azjatyckie kosmetyki do brwi kosmetyki do ciała kosmetyki do makijażu kosmetyki do pielęgnacji kosmetyki do twarzy kosmetyki do włosów kosmetyki eko kosmetyki kolorowe kosmetyki nawilżające kosmetyki oczyszczające koszulki z nadrukiem Kraina Lodu kredki do oczu kredki do ust krem BB krem do ciała krem do rąk krem do twarzy krem i olejek kremy pod oczy kreska krok po kroku książki o urodzie księżniczki Disney'a kulinarnie kultura kwiatki ze statystyk L'biotica L'Oreal La Roche-Posay LabOne LaBoom Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris lace nail art LadyCode by Bell lakier kameleon lakiero-odżywka lakiery brokatowe lakiery chromowe lakiery do paznokci lakiery do stemplowania lakiery duochromowe lakiery flakies lakiery foil metallic lakiery glassflecked lakiery holograficzne lakiery hybrydowe lakiery kremowe lakiery marmurkowe lakiery matowe lakiery metaliczne lakiery neonowe lakiery nude lakiery pastelowe lakiery piaskowe lakiery strukturalne lakiery świecące w ciemności lakiery termiczne lakiery winylowe lakiery wykańczające lakiery z drobinkami lakiery z shimmerem lakiery żelowe lakiery żelowo-kremowe Lavertu LBA Le Petit Marseillais leaves manicure Lemax letni makijaż Lidan Lidl Liebster Blog Awards lifestyle Lioele lips Lirene list w butelce Lm Nail Polish loki loki na opaskę loki na ramiączko od biustonosza London look long repair Los Angeles Loton Lovely lovely nails LPM LU Professionali Cosmetics Luksja łapacz snów łódzkie blogerki łupież Madame L'Ambre Magic Visage MagicLash Make Me Bio make up Makeup Revolution makijaż makijaż artystyczny makijaż do zdjęcia makijaż dzienny makijaż fotograficzny makijaż karnawałowy makijaż oczu makijaż oka makijaż świąteczny makijaż ust malowane ptaki malowanie malowanie paznokci malowanie wzorków Manhattan mani swap manicuire manicure manicure hybrydowy manicure okazjonalny Manufaktura marble stone manicure Marilyn Monroe Marilyn Monroe manicure marine nail art marines Marion MaroccanOil Mary Macon maseczka oczyszczająca maseczki maseczki do twarzy maska do włosów maska Goodbye Damage maska peel-off maskary maski maski do włosów maski domowej roboty masło do ciała masło shea mata do stemplowania Max Factor Maybelline medical nail art Meet Asia Meet Beauty mehendi manicure MeNow mermaid mermaid nails metal vintage metody pielęgnacji włosów miasto Midie Mikołajki Milk Shake Mincer Pharma mind blown minerały mini-recenzje mini-statyw minirecenzje mirror effect Miss Sporty Missha misz-masz Miyo mleczko do ciała moda modyfikacje moja kolekcja moje wrażenia monstera nail art Morgan Taylor mountains nail art Mtssii MUA MultiBioMask mus brązujący mus do ciała muzyka mwh My secret mycie włosów mydło mydło borowinowe Nacomi nail art nail art brushes nail design nail patch nail rhinestones nail stamping nail tutorial nailart NailDeisgn nails nails tutorial naklejki 3D naklejki na paznokcie naklejki wodne nakładanie hybryd Naruto nail art narzędzia blogera naszyjnik Natur Vital Natura natural makeup naturalna metoda kręcenia włosów naturalna pielęgnacja NaturalsPharm.com nature nail art nawilżanie Neess negative manicure negative space negative space manicure neko nail art neko-chi neon manicure neon studs NeoNail neons neony New Anna Cosmetics Nicole Cosmetics nieklasyczny french niekosmetycznie nieurodowo Nivea NobleMedica NowBrow nowości nude eyeshadow nude nails NYC NYX obiektywy do smartfonów ocean nails Oceanic AA odrost odszkodowanie odtłuszczacze do paznokci odżywka odżywka do paznokci odżywka do włosów odżywka Lovely wapń i witamina C odżywki do paznokci odżywki do rzęs odżywki do włosów ogłoszenie olejek do włosów olejki do twarzy olejki do ust olejki naturalne olejowanie paznokci olejowanie włosów oliwka do paznokci one stroke opaska na włosy OPI opinia opnia Organic Shop organizery organizery na bieliznę Orientana Orly ornaments nail art osłonki na pędzle oświetlenie zdjęć otwarcie salonu marki kosmetycznej outfit owl nail art ozdoby do paznokci P2 paczka ambasadorska paisley paletka paletka cieni paletka Naked palety do konturowania palety do makijażu Palmer's palms nail art Pantene Pantone 2016 pasek pasta do zębów pastele pastelowy manicure paznokcie peel off peeling peeling cukrowy peeling do ciała peeling do twarzy peelingi do ust Pepco Perfumeria Douglas perfumy Perhaeps perłowe ćwieki perłowe lakiery peruka pędzelki do paznokci pędzelki do zdobień pędzle do konturowania pędzle do makijażu pędzle do oczu pędzle do podkładów pędzle do rozcierania pędzle do twarzy Philips Philips Activecare pianka do golenia pianki do twarzy pianki oczyszczające pictorial pielęgnacja pielęgnacja ciała pielęgnacja dłoni i paznokci pielęgnacja okolic oczu pielęgnacja stóp pielęgnacja twarzy pielęgnacja ust pielęgnacja włosów Pierre Rene pierścionek-paletka pierścionki Pierwsze Wrażenie pigment mineralny pigmenty do paznokci pilnik Essence 6w1 pilniki do paznokci Pilomax pineapples nail art pinguin nail art Pink Hibiscus plan pielęgnacji twarzy Planeta Organica plastry na nos platforma plecaki Plus Dla Skóry płatki alu płatki pod oczy płukanki do włosów płyn micelarny płyny micelarne z olejkiem płytka do stempli płytki do stempli podkład podkład mineralny podkłady podkłady kryjące podsumowanie wyzwania podumowanie poduszka do manicure pojemnik polka dots manicure pomadka pomadki pomadki matowe pomysły na prezenty Poptastic Remix porada porady porady pielęgnacyjne porównanie kolorów porównanie kosmetyków porównanie stempli portrety Poshe Poshe top coat potrójne cienie pottery nail art pozycjonowanie praca prace plastyczne prawo Precision Nail Lacquer preparaty do paznokci prezent prezentacja paczki prezenty Prezenty z Dalekich Krajów Prisma produkty do ust projekt makijażowo-paznokciowy projekt nailart promocje propozycje manicure ProVoke próbki prywatnie przegląd przemyślenia przepis przezroczyste stemple przykładowy manicure przyrządy do malowania paznokci puder do twarzy puder matujący puder prasowany puder ryżowy puder sypki puppy eyes Pure Collagen Pure Colors Pure Creamy Hybrid pyłki brokatowe pyłki do paznokci pyłki magnetyczne QA88 QGirl 030 Qianyu quirky arabesque Quiz Cosmetics rainbow manicure raindrop manicure rapidograf ratowanie kolorówki ReachBlogger recenzja recenzja zbiorcza red manicure refleksje relacja relacja ze spotkania relaks reverse stamping review Revlon Rexona rhinestones Rimmel ring palette rings Rival de Loop robots nail art romantic manicure roses nail art Rossmann rozczarowania kosmetyczne rozdania rozdanie Rozmyślania Panny Lyll rozświetlacze róż do policzków róż w kremie róże Rystor rysunki Sailor Moon sakura nail art Sally Hansen Salon Perfect santa nails saran wrap Saviland scandinavian nail art Scarlett & Crimson scents and sensibility Schauma Schwarzkopf scrapers sea breeze nails sea nails Seboradin Seche Vite SecondHand See Bloggers Sei Magnifica Selfie Project Semilac Sense & Body Sense&Body Sensique sensitive manicure seria Bubelek serum do końcówek serum do paznokci serum do twarzy sharm effect shattered glass shattered glass manicure sheer tints Shikakai Shimmer Alice siemię lniane Silcare silver manicure simple nail art siren siren nails SKIN79 sklep My Asia skórki SkrzytoVita Sleek smart girls get more smoke nails snake skin snowflakes manicure snowmen manicure sok aloesowy sondy do zdobień Sophin Cosmetics Sophin GelLac spa sparkling make up spiders nail art spiderweb nail art sposób na łupież spotkania blogerów spotkanie blogerek sprej do ciała sprej do włosów spring nail art St. Tropez stained glass manicure stamping stare zdobienia starocie stars nail art starter pod makijaż statystyki stemple stemplowanie stemplowe naklejki STENDERS step-by-step stripped nails stylizacja stylizacja paznokci summer make up summer nails Sunny Nails sunset nails suplement diety suszarka swatch swatche sweets nail art sweterkowy manicure Sylveco sylwestrowy makijaż sylwestrowy manicure Synergen syreni pyłek syrenka szampon szampon do włosów szampon oczyszczający szampon przeciwłupieżowy szampony szczoteczka do mycia twarzy szczotki do włosów szminka sztuczne rzęsy sztuczne rzęsy w butelce ślubnie Świat Lyll świąteczny manicure święteczna lista tabletki tag Tahiti Tangle Teezer Salon Elite taped nails Targi Beauty Days targi Beauty Forum targi kosmetyczne tasiemki tasiemki do zdobień tasiemkowy manicure taśma peel-off techniczna strona blogowania testowanie produktów testowanie z Philips Timotei tinty do ust tipy tło do zdjęć Tołpa tonik do twarzy top coat topper topy topy do paznokci torby torebki ToSave.com tribal nail art tricki trnd tropical manicure tropikalne zdobienie TrustedCosmetics tulip nail art tusze do rzęs tutorial tutorial nails twin mani twin nails typy urody ubrania ulubieńcy ulubione perfumy unicorn nail art unicorn powder UNT Up Girls upięcie z włosów upominki Uriage uroda urodziny bloga usuwanie hybryd usuwanie zaskórników UV gel Valentine's manicure vampire make up Vaseline Venus Verona Professional Vichy Victoria Vynn video tutorial vintage vintage nail art vintage roses nail art Vipera Cosmetics Virtual vnesia.pl Vollare W Objęciach Kultury wada wzroku wakacje z blogerkami walka o piękne paznokcie wariacje lakierowe warkocze warsztaty makijażowe water decals water marble waterfall manicure waterfall nail art waves nail art Wax wedding nails Wella white manicure Wibo Wielkanoc wielkanocny manicure winter manicure winter sunset manicure wishlist witch nails wizyta w salonie włosomaniaczka włosy włókna do rzęs woda różana woda termalna woski wpis sponsorowany współpraca współprace wydarzenie kosmetyczne wygrana w rozdaniu wygrane wyjściowy makijaż wyniki wypieki wyprzedaż wyzwanie wyzwanie paznokciowe wyzwanie paznokciowo-makijażowe wzorniki XY-Z31 Yankee Candle Yves Rocher Z.One Concept zabawa kolorem zabawa makijażem zabezpieczanie skórek zakupy zalando.pl zapachy zapomniane kosmetyki zapowiedź zarabianie na blogu zaskórniki zbiory kosmetyczne zBlogowani zdjęcia na blogu zdobienia rapidografem zdrapki do stemplowania zegarek zestaw pędzli zestaw startowy do hybryd zestaw startowy NeoNail zestawy pędzli do makijażu Ziaja złoty blond zmiany zmywacze do paznokci zniszczone włosy Zoeva zombie nails zużycia zużycia kosmetyczne żarówka 5500K żel do mycia twarzy żel micelarny żel pod prysznic żele budujące żele do brwi żele do paznokci żele do usuwania skórek życie życzenia